Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

Couldn't the same kind of argument be made about buying ingredients from the grocery store to make meals?

"What making meals from store-bought ingredients delivers is not exactly convenience -- ordering takeout is a lot more convenient -- but the perception that you are doing something complicated and real and primal while you are actually, through the miracle of technology, doing something much easier [than harvesting your vegetables, slaughtering and butchering your own animals, grinding your own flour, etc]"




Cooking from groceries is actually significantly cheaper than takeout.


But more expensive than grinding your own flour and butchering your own animals.

The miracles of technology and labor specialization! You can pay someone money in order to have them partially process your food before you cook it!


I don't butcher my own animals, but I do purchase half a cow in the fall from a local farmer here in Idaho. In the end it comes out to roughly $6 a pound for grass fed beef. Much cheaper than the grocery store since grass fed ground beef is $6 a pound. I also do that with a pig (whole, $750 total after butchering fees) and chickens (not economical, but tastes better). I also get to see the animals as they grow and are fed when I visit. More time consuming but I know exactly how the animals are treated and fed.


When I grew up in India, we didn't have "supermarkets" to process food, we would go to a market which had butchers, fishmongers etc. The butchers usually had live chickens that they would slaughter right in front of you. I believe they use the halal method where they slit the throat of the chicken and then put it in a box. The chicken knows whats happening when its fetched from the overcrowded cage, so it cries a very loud, pitiful scream.... that caused me much alarm as a little kid to hear it scream in pain :( :( :(.


Depends what you're dealing with - plenty of things like cakes are weirdly cheaper for me to buy than to buy the ingredients for.

Preservation matters - the cutting up of vegetables for meal kits is a form of processing that reduces their shelf life, and therefore increases cost and waste.


yeah it'll also kill you 10 years earlier, but not sure if you value health


Well, there is buy in bulk and sell at a cheaper price than it takes to buy a limited amount of ingredients and prepare. I mean that's economics 101. The preservatives are really just to extend shelf life but you find that a lot of places are just going preservative free as much as possible.


Actually probably not. You have to get the wheat (or grow it/harvest it) and then raise the animal/butcher it, save the excess. Will you eat everything before it spoils or otherwise goes bad?


?? I never said or implied anything about costs. That has nothing to do with the point I was making.


> Cooking from groceries is actually significantly cheaper than takeout.

So, for similar meals, is Blue Apron. At least where I live.




Consider applying for YC's Spring batch! Applications are open till Feb 11.

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: